Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu, které tak zpevnily. Koruna po krátké korekci dopoledních zisků začala opět posilovat, a to až na hranici 26,10 za euro.

Nejlepším místem pro život je Praha, nejhorším sever Moravy

Nejlepším místem pro život se letos opět stala Praha, vyplývá ze srovnávacího výzkumu projektu Místo pro život, jehož výsledky dnes zveřejnili autoři. Na druhé místo se z loňského devátého posunul Pardubický kraj následovaný Plzeňským krajem, který obhájil bronzovou příčku. Nejhůře se podle průzkumu žije v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Výzkum mezi 1400 obyvateli všech regionů provedla agentura Datank. Respondenti v něm hodnotili kraje z pohledu řady kritérií v ekologii a životním prostředí, zdravotnictví, sociální sféry, péče o děti, vzdělávání, pracovních podmínek, kupní síly, volnočasových aktivit, turismu, rozvoje infrastruktury, bezpečnosti, občanské společnosti a tolerantnosti.

Praha vyšla jednoznačně nejlépe. „Práce se v Praze shání daleko snáze, průměrná mzda je nejvyšší v zemi, zdravotní péče je na lepší úrovni než ve většině dalších krajů a hlavní město se pyšní velkým počtem spolků, nadací a občansky prospěšných organizací,“ uvedli autoři. Negativem života ve velkoměstě je vysoká kriminalita, nedostatek zeleně a množství emisí, které je nejvyšší mezi kraji. Proti loňskému roku Praha ale v těchto oblastech zaznamenala zlepšení a v investicích do životního prostředí poskočila z posledního místa na páté.

Druhý Pardubický kraj získal nejlepší hodnocení v oblasti práce, která byla i jedním z důvodů zlepšení jeho hodnocení od minulého roku. „Nezaměstnanost je dlouhodobě na dobré úrovni a konkurence na pracovním trhu je třetí nejnižší v republice. Kromě dobrých pracovních podmínek je v regionu bezpečno,“ uvedl autoři výzkumu. Podle nich jsou plusem kraje i bezpečné silnice a nejnižší kriminalita. Naopak problémem je infrastruktura, volnočasové aktivity a péče o děti a vzdělávání. Kraji nenahrává podle výzkumu ani kvalita životního prostředí.

„Nelichotivý pohled na ni však aspoň z části vylepšuje snaha obyvatel a veřejné správy tento trend obrátit. Investice do životního prostředí jsou totiž na Pardubicku vůbec nejvyšší z celé ČR,“ dodali autoři.

Plzeňský kraj, který dlouhodobě patří k nejlepším místům pro život, dostal dobré hodnocení ve většině sledovaných oblastech. „Lidé si zde hledají práci snadno, dlouhodobá nezaměstnanost klesá a platy patří k nadprůměrným. Obyvatelé mají spoustu možností, kam vyrazit za kulturou a sportem,“ plyne z průzkumu. Z hlediska sportu je na tom kraj nejlépe z celé republiky. Největším problémem zůstává v regionu infrastruktura, kdy 17 procent lidí není připojených ke kanalizaci a silnic a dálnic je tu o 26 procent méně než jinde.

Královéhradecký kraj, který loni skončil na druhém místě, letos spadl na páté. Naopak z pátého místa na čtvrté si polepšil Jihočeský kraj. Obměnil se i kraj na posledním místě, na které se posunul sever Moravy a vystřídal tak loňský Středočeský kraj. Ústecký kraj stagnoval na loňském 13. místě.

Pořadí krajů ve srovnání Místo pro život 2016:

 1. Praha
 2. Pardubický kraj
 3. Plzeňský kraj
 4. Jihočeský kraj
 5. Královéhradecký kraj
 6. Karlovarský kraj
 7. Zlínský kraj
 8. Liberecký kraj
 9. Jihomoravský kraj
 10. Středočeský kraj
 11. Vysočina
 12. Olomoucký kraj
 13. Ústecký kraj
 14. Moravskoslezský kraj

Newsletter