Největší minoritní akcionář Unipetrolu žádá vyšší dividendu

Největší minoritní akcionář petrochemické společnosti Unipetrol, společnost Paulinino Limited, požaduje vyplacení téměř trojnásobné dividendy, než jakou navrhuje Unipetrol. Společnost to uvedla v dopise představenstvu, který získala agentura Reuters. Vyjádření Unipetrolu ČTK shání. Unipetrol na začátku května uvedl, že jeho představenstvo navrhlo za loňský rok vyplatit dividendu 5,52 koruny na akcii.

Společnost Paulinino Limited ale přišla s protinávrhem, ve kterém tvrdí, že Unipetrol by mohl vyplatit nejméně 15 korun na akcii. Svůj požadavek vysvětluje tím, že Unipetrol nemá žádné dluhy a může si půjčit, aby vyhověl investičním potřebám. Protinávrh je určen na valnou hromadu, která se uskuteční 21. června. Unipetrol ani jeho většinový vlastník, polský PKN Orlen se k věci zatím nevyjádřily.

Unipetrol se loni přehoupl do rekordního čistého zisku 7,036 miliardy korun z předloňské ztráty 556 milionů korun. Ztrátu společnost vykazovala každoročně od roku 2011. Tržby za loňský rok klesly o 12 procent na 108,9 miliardy korun.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Newsletter