Největší slovinská banka NLB vstoupí do poloviny června na burzu

Největší slovinská banka Nova Ljubljanska Bank (NLB) plánuje do poloviny června vstup na akciovou burzu v Lublani a Londýně. V rámci primární nabídky akcií chce nabídnout nejméně 50 procent akcií. Primární nabídka je součástí vládního privatizačního programu, uvedla agentura Reuters.

Vstup NLB na burzu minulý týden schválila Evropské komise. Mezinárodní měnový fond již v březnu naléhal na Slovinsko, které je součástí eurozóny, aby urychlilo privatizaci, zvláště státních bank, protože to podle něj zlepší produktivitu a zvýší ekonomický růst.

Zhruba deset procent akcií z plánované nabídky bude určených pro drobné investory ve Slovinsku. Zbývajících 90 procent budou moci nakoupit institucionální investoři. Dalších 25 procent akcií banky chce vláda nabídnout na trhu do konce roku 2018.

Celkový majetek NLB na konci března činil 12,1 miliardy eur (320,9 miliardy Kč). Podle místních médií vláda očekává, že z prodeje podílu 75 procent získá nejméně jednu miliardu eur. Vláda původně plánovala, že prodá 75 procent akcií najednou, avšak nakonec se rozhodla pro dvě fáze prodeje a doufá, že tak získá lepší cenu. Zisk z prodeje akcií má být podle NLB použit na zlepšení rozpočtu země.

Slovinsko se dlouho zdráhalo prodat své velké banky a stát nyní stále kontroluje zhruba 40 procent bankovního sektoru. V roce 2015 vláda prodala třetí největší banku v zemi NKBM americké investiční firmě Apollo a předtím prodala několik menších bank.

Newsletter