Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Největšímu těžaři plynu v EU – Nizozemsku – docházejí rezervy

Nizozemsku, které je největším producentem plynu v Evropské unii, docházejí rezervy zemního plynu. Podle posledních údajů statistického úřadu CBS již země využila téměř 80 procent všech zásob plynu. Těžba ve srovnání s předchozími dvěma lety klesla o 38 procent a měla by se dále snižovat, protože vláda omezila těžbu kvůli zemětřesením v provincii Groningen, kde se nachází největší zásoby plynu v EU. Uvedla to na svých internetových stránkách agentura Bloomberg.

Zemi se zhruba 17 miliony obyvatel se nedaří zabránit otřesům spojeným s těžbou plynu, kterou má na starosti společný podnik firem Exxon Mobil a Royal Dutch Shell. Otřesy poškodily tisíce domů.

Omezení těžby a pokles velkoobchodních cen plynu výrazně zasáhly vládní rozpočet. Plyn se loni podle CBS podílel na příjmech rozpočtu třemi procenty. O dva roky dříve to bylo devět procent.

Pokles těžby v Groningenu má také širší dopad na celý evropský trh s plynem, který bude v dodávkách více závislý na jiných zemích. Podle údajů BP evropské a euroasijské země loni spotřebovaly jeden bilion metrů krychlových plynu. Podle analytiků se v posledních deseti letech dařilo v Evropě udržet dovoz na zhruba stále stejné úrovni díky nižší spotřebě. Nyní však nebude možné pokles těžby v Nizozemsku vyrovnat nižší spotřebou, což znamená, že bude potřeba dovézt více plynu z Ruska nebo dovézt více zkapalněného zemního plynu.

Nizozemsko od objevení rezerv v Groningenu v roce 1959 vytěžilo celkem 3,85 bilionu metrů krychlových plynu, což je více než činila celosvětová produkce plynu v loňském roce. Rezervy země nyní činí 940 miliard metrů krychlových. Loni se těžba země snížila na 52 miliard metrů krychlových, což bylo nejméně od počátku 70. let minulého století. V roce 2013 těžba činila 84 miliard metrů krychlových. Státní příjmy z plynu loni klesly na 5,3 miliardy eur (143,2 miliardy Kč) z 15,4 miliardy v roce 2013, uvedl CBS.

Nizozemský parlament před několika dny schválil další omezení těžby v Groningenu na 24 miliard metrů krychlových ročně z dosavadních 27 miliard. Groningen se na zbývajících rezervách plynu v zemi podílí téměř třemi čtvrtinami. Těžba plynu v zemi tak zřejmě i nadále bude klesat, navzdory mírnému růstu těžby ze zbývajících polí, z nich většina je v Severním moři, uvedl CBS.

Newsletter