Nejvíce nových bytů se prodává v Praze 5

Nejvíce nových bytů v Praze se pravidelně prodává v páté a deváté městské části. První dvojice se letos nemění, stejná místa obsadily obě lokality i ve třetím čtvrtletí. Pětka obhájila prvenství z předchozího kvartálu s velkým náskokem, hlavně díky oblibě Smíchova. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už jedenáct let.

V Praze se během třetího čtvrtletí letošního roku prodalo celkem 1035 nových bytů. „Z toho se 268 bytů nacházelo na území Prahy 5, což je jen o jeden méně, než ve druhém čtvrtletí. Druhé místo s odstupem uhájila Praha 9 se 183 prodanými novými byty. Třetí skončila Praha 10 se 128 prodanými byty, která si tak o jednu příčku polepšila. Přes hranici sta prodaných bytů se dostala už jen Praha 4 (111 prodaných bytů,“ přibližuje prodejní statistiky generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Nejmenší zájem kupujících byl už tradičně o nejužší centrum města, nejméně nových bytů se tak prodalo v Praze 1. Příliš se neprodávaly nové byty ani v Praze 2, 3 a 7.

 „Statistiky prodejů jasně ukazují, které lokality lidé preferují. Vyhledávají hlavně okrajovější části Prahy, které jim nabízejí více možností. Ať už je to bydlení v zeleni či výborná občanská vybavenost v místě. Zásadním faktorem je také cena, která je v těchto lokalitách výrazně nižší než v centru. Tam vyjde metr čtvereční nového bytu průměrně na dvojnásobek, často si navíc zájemci musí připlatit ještě více,“ podotýká Korec.

Ani nové vedení pražského magistrátu, které vzejde ze čtvrtečního hlasování obměněného zastupitelstva, by proto nemělo na tyto lokality zapomínat. „Určitě vítáme deklarovanou snahu odblokovat výstavbu na zanedbaných brownfieldech v širším centru Prahy. Přestavba nevyužívaných továrních či jiných areálů je nezbytná, ale často velmi vysoké náklady na sanaci pozemků se zákonitě promítnou do ceny zde postavených bytů. Pokud chceme na trh dostat dostatek bytů dostupných všem příjmovým kategoriím, musíme umožnit výstavbu také v okrajových lokalitách, kde jsou pozemky levnější a náklady na jejich přípravu ke stavbě jsou výrazně nižší,“ připomíná developer Korec.

 

Newsletter