Nejvíce si Češi mezi sebou půjčují peníze a knihy. Třetině lidí se kvůli půjčce zhoršily vztahy s přáteli

Češi se při půjčování nejvíce spoléhají na rodinu. Polovina z respondentů v nedávném průzkumu Sberbank uvedla, že nejčastěji si půjčují v rodině. Mezi nejžádanější artikly k zápůjčce patří peníze, knihy, nářadí a elektronika. Peníze půjčují svým blízkým dvě pětiny. Podle odborníků ale, obzvlášť v dnešní době, nesou finanční půjčky v kruhu známých jistá rizika. Skoro třetina dotázaných uvedla, že se jim kvůli nespláceným dluhům zhoršily vztahy s rodinou nebo přáteli.

Kultura sdílení je zakořeněná hluboko

Současná situace příliš nenahrává osobním kontaktům a předávání či půjčování nezbytností. Jak ukázal únorový průzkum Sberbank, Češi si nejčastěji něco půjčují v rodině (50 %). Třetina (27 %) se nebojí půjčit svůj majetek ani přátelům, každý šestý (16 %) půjčuje i známým, sousedům nebo kolegům. „Půjčování má u nás dlouhodobou tradici, šetří náklady a posiluje mezilidské vztahy. Fenoménem dnešní doby je i sdílená ekonomika, která podporuje půjčování a pomáhá šetřit životní prostředí. Nezbytná je však důvěra a spolehlivost,“ říká Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank. To potvrzuje i průzkum, podle kterého je vzájemná důvěra při půjčování věcí blízkým důležitá pro 94 % Čechů a pro 95 % je velmi důležité, aby byly půjčené peníze splaceny zpět včas.

Pro peníze za rodinou či přáteli, i přes špatné zkušenosti

K nejčastěji vypůjčeným věcem patří knihy (30 %), nářadí (15 %) a elektronika (15 %). Na vrcholu žebříčku jsou však peníze – zkušenost s finanční půjčkou od nejbližších má 42 % Čechů. Podle odborníků se však obě strany pouští do rizika, což potvrzují i data, podle kterých se třetině dotázaných (30 %) kvůli nespláceným dluhům zhoršily vztahy s rodinou nebo přáteli. „Rozčarování často vzniká kvůli tomu, že obě strany mají odlišné očekávání. Na rozdíl od půjčky v bance si dopředu nevyjasní podmínky, termín vrácení celé částky nebo výši splátky, to pak může narušit vzájemné vztahy,“ vysvětluje Radka Černá ze Sberbank. Naopak poctivé a včasné splácení peněz by podle dvou pětin (38 %) dotázaných mělo být odměněno. „Češi jsou, co s týče splácení závazků, nastaveni spíše na odměny. Osvědčilo se nám proto klienty motivovat například výhodnějším úrokem při řádném splácení úvěrů, který je nyní například u půjček ve výši 2,77 % ročně,“ sdílí zkušenosti Radka Černá ze Sberbank.

Zdroj: Sberbank
Zdroj: Sberbank

O průzkumu Postoje a zkušenosti Čechů s půjčováním od Sberbank

Kvantitativní výzkum z února 2021 provedený společností Ipsos analyzuje vztah a zkušenosti české populace k půjčování věcí a peněz svým blízkými. Mapuje také postoje Čechů k finančním půjčkám. Proběhl prostřednictvím dotazování ekonomicky aktivních respondentů ve věku 18-60 let, včetně studentů a nezaměstnaných. V průzkumu byly rovnoměrně zastoupené věkové skupiny, region, pohlaví. Účastnilo se jej 525 respondentů.

Sberbank CZ, a.s. se svými finančními produkty a službami zaměřuje na retailové klienty, malé a střední firmy a velké společnosti. Její základní hodnotou je co nejvyšší spokojenost klientů. Zakládá si na férovém přístupu a vstřícných službách. Dlouhodobě rozvíjí program FÉR produktů s jasnými cenami a podmínkami. V rámci firemního bankovnictví má Sberbank CZ vedle nabídky běžných bankovních produktů silnou pozici v oblasti devizových operací, strukturovaného a exportního financování. Na českém trhu působí Sberbank CZ od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.

Newsletter