Nejvyšší soud USA zkomplikoval Portoriku snahu o překonání krize

Portoriko nemůže použít místní zákon k restrukturalizaci dluhu podniků veřejných služeb, která by tomuto volně přidruženému státu k USA pomohla ve snaze o překonání vleklé ekonomické a finanční krize. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud USA.

Portoriko schválilo zákon umožňující tuto restrukturalizaci v roce 2014 s cílem pomoci podnikům veřejných služeb splnit závazky vůči věřitelům. Podle nejvyššího soudu je však přijetí tohoto zákona v rozporu s federálním zákonem o bankrotech.

Portorický zákon měl umožnit restrukturalizaci dluhů v objemu kolem 20 miliard dolarů (478,8 miliardy Kč). V důsledku rozhodnutí nejvyššího soudu ale teď musí Portoriko čekat, zda americký Kongres schválí nový zákon, který by měl ostrovu pomoci řešit problémy se zadlužením. Zákon již minulý týden schválila Sněmovna reprezentantů a předala ho ke zvážení Senátu.

Portoriko je zatíženo dluhy v objemu kolem 70 miliard dolarů (1,7 bilionu Kč), o kterých tvrdí, že je nedokáže splatit. Míra chudoby se v zemi pohybuje kolem 45 procent a některé nemocnice jsou kvůli nedostatku peněz nuceny omezovat zdravotní péči.

Portoriko bojuje už více než deset let s hospodářským poklesem, na jehož počátku je rozhodnutí amerického Kongresu postupně zrušit daňové výhody, jež z ostrova učinily centrum výroby farmaceutického a lékařského průmyslu. Země si masivně půjčovala, aby pokryla rozpočtové deficity, což vyvolalo dluhovou spirálu. Kvůli tomu už Portoriko několikrát promeškalo splatnost menších částek dluhu.

Newsletter