Německá inflace v listopadu stoupla na 0,3 procenta

Spotřebitelské ceny v Německu v listopadu meziročně stouply o 0,3 procenta po říjnovém nárůstu o 0,2 procenta. Meziroční míra inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za půl roku. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad.

Cenové tlaky v největší ekonomice eurozóny nicméně nadále zůstávají velmi slabé. Cílem Evropské centrální banky (ECB) je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty, upozornila agentura Reuters.

Rychlý odhad listopadového vývoje inflace v celé eurozóně zveřejní ve středu statistický úřad Eurostat. V říjnu se spotřebitelské ceny v zemích používajících euro meziročně zvýšily o 0,1 procenta, zatímco v září o 0,1 procenta klesly.

ECB v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu Kč). Navíc se očekává, že ECB na čtvrtečním zasedání přikročí k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Newsletter