Německá obchodní komora čeká pokles exportu do Británie

Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) dnes zhoršila výhled pro německý vývoz do Británie. Reagovala tak na výsledek červnového referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie. DIHK nyní předpokládá, že v letošním roce export klesne o procento namísto dříve očekávaného pětiprocentního nárůstu. V příštím roce pak počítá s propadem vývozu o pět procent.

Průzkum mezi zhruba 5600 podniky navíc podle DIHK ukázal, že více než čtvrtina respondentů plánuje snižování počtu pracovních míst ve svých britských divizích.

V loňském roce německé firmy vyvezly do Británie zboží v hodnotě kolem 89 miliard eur (2,4 bilionu Kč). Británie tak byla třetím největším exportním trhem německých podniků, napsala agentura Reuters.

Mezinárodní měnový fond (MMF) koncem června signalizoval, že v příštích týdnech kvůli výsledku britského referenda zřejmě zhorší výhled německé ekonomiky. Před referendem MMF předpovídal, že růst německé ekonomiky letos stejně jako loni dosáhne 1,7 procenta a napřesrok zpomalí na 1,5 procenta.

Newsletter