Německé deníky řeší slabost SPD i CDU a budoucnost Merkelové

Velmi slabého výsledku sociální i křesťanské demokracie (SPD a CDU), nejisté budoucnosti kancléřky Angely Merkelové i vzestupu pravicového populismu si všímají německé deníky den po volbách do berlínského zastupitelstva. Ty sice vyhrála SPD před CDU, obě strany ale skončily se svým dosud nejhorším výsledkem v německé metropoli.

Nejčtenější německý deník Bild charakterizuje sociální demokracii a jejího berlínského volebního lídra Michaela Müllera jako nejslabšího volebního vítěze všech dob. „Michael Müller může zůstat primátorem. Ještě nikdo nikdy v Německo nezvládl zůstat u moci s tak mizerným výsledkem,“ uvedl list k 21,6 procenta, které SPD od berlínských voličů dostala.

Podobně to vidí i bonnský deník General-Anzeiger, podle něhož nikdy „volební vítěz“ nepřešel cílovou linii jen se sotva 20 procenty. Za hlavní důvod list považuje to, že v německé metropoli uspěla Alternativa pro Německo (AfD), která se dostala již do desátého zemského sněmu či zastupitelstva, a definitivně se tak etablovala jako politická strana napravo od CDU. Taková dosud v Německu nikdy dlouhodobě úspěšná nebyla.

„Nejdůležitější poselství: Demokratické Německo se bude muset postavit pravicovému populismu,“ píší noviny Frankfurter Rundschau o výsledku AfD, která skončila se ziskem 14,2 procenta pátá. Podle listu je nejvyšší čas, aby demokraté slova šéfky německé vlády „zvládneme to“ naplnili obsahem.

O tom, že se výsledek nedělních voleb podepíše i na spolkové politice, nepochybuje list Mittelbayerische Zeitung, podle něhož zesílí spor o migrační politiku mezi CDU a její sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU), která požaduje přísnější přístup k uprchlíkům.

„Katastrofální výsledek CDU v Berlíně znovu zažehne debatu uvnitř konzervativní unie,“ je přesvědčen také deník Stuttgarter Zeitung. Nejbližší týdny do sjezdů CDU a CSU budou podle něj pro kancléřku Merkelovou rozhodující. Pokud se totiž strany nedohodnou na společném postupu, není vyloučená otevřená revolta proti Merkelové, její dobrovolný odchod nebo samostatná kandidatura obou konzervativních stran v parlamentních volbách, míní noviny.

Newsletter