Německé listy píší o konci řádu, Le Figaro o panice ve východní Evropě

O experimentu na otevřeném srdci demokracie, o konci dosavadního světového řádu nebo o zkoušce pro západní politiky i americkou ústavu píší německé deníky po nečekaném vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

„Všechno je možné,“ uvádí na titulní straně deník Die Welt, podle něhož je nynější situace experimentem na otevřeném srdci demokracie. „Volba Donalda Trumpa je největší zatěžkávací zkouškou našeho systému a západních hodnot svobody, demokracie, právního státu a lidských práv. Teď se ukáže, jak silné jsou seberegulační mechanismy moderních svobodných společností,“ je přesvědčen list, podle něhož půjde o to, zda je silnější občanská společnost, nebo muž, který vystupuje, jako by jí chtěl otřást v základech.

„Volební vítězství republikána Donalda Trumpa znamená konec západního světového pořádku, jak ho známe. Trumpismus ohrožuje západní demokracie,“ míní deník Frankfurter Rundschau, podle něhož Trump chce Ameriku zásadně změnit. Evropští politici by si podle listu měli vzít poučení z porážky demokratky Hillary Clintonové a najít přesvědčivější odpovědi na ekonomické a sociální problémy společnosti, jinak nebudou schopni dělat Trumpovi protiváhu.

„Nebyla to porážka, to bylo ponížení. Nejen pro Hillary Clintonovou, ale pro celý establishment západní politiky,“ konstatuje list Handelsblatt, podle něhož je Trumpův úspěch dosavadním vrcholem zemětřesení, jehož epicentrum leží v Evropě okolo populistů jako jsou Le Penová, Wilders nebo podporovatelé brexitu. Za vítězství Trumpa tak není možné vidět primárně jeho osobnost, ale spíše politickou sílu, která pochází z hlubin lidu a na níž dokázal stavět.

Týdeník Die Zeit si klade otázku, jestli americká ústava dokáže takovou sílu a Trumpa udržet na uzdě. „Světu nezbývá nic jiného, než pevně věřit, že americká ústava přestojí i tuto krizi. Přestála občanskou válku, v níž Amerika přišla o tolik lidí jako ve všech ostatních válkách dohromady,“ podotýká Die Zeit.

List Frankfurter Allgemeine Zeitung se ve svém komentáři zase zabývá možnými změnami americké zahraniční politiky. Trump podle něho v kampani nasliboval všechno možné, společným jmenovatelem jeho slibů ale bylo větší uzavření se Ameriky do sebe, ať už jde o otázky bezpečnosti, obchodu nebo klimatu. „Odklonění se od světa otřásá nejen druhou polovinou Američanů, ale také všemi politiky v zahraničí, kteří americkou angažovanost jako pořádkové mocnosti a spojence v mezinárodním systému považovali za nepostradatelnou,“ píše list.

Výsledky amerických voleb se rozsáhle zabývají i další německé deníky. Tagesspiegel si na titulní straně klade otázku: „Máme se teď bát?“, zatímco nejčtenější deník Bild tvrdí: „Zvládneme i jeho.“

Newsletter