Německé ministerstvo obrany neuspělo se stížností na útočné pušky

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová neuspěla s žádostí o odškodné za útočné pušky G36, které chce vyřadit z armádní výstroje kvůli problémům s přesností. Soud v Koblenci dnes žalobu proti německé zbrojní firmě Heckler & Koch zamítl. Ministerstvo se podle agentury DPA proti rozsudku hodlá odvolat.

Von der Leyenová si na pušky G36 stěžovala už loni. Podle ní jsou zbraně při nepřerušované střelbě nebo ve velkém horku nepřesné. U terče vzdáleného 500 metrů se přesnost může odchýlit až o pět metrů.

Německá armáda nakoupila v minulosti 167.000 pušek G36. Ve výzbroji jsou od 90. let minulého století. Vybaveni jsou jimi mimo jiné vojáci na misích v Afghánistánu nebo ve východní Africe.

Ministerstvo nyní u soudu požadovalo po výrobci pušek odškodné za jejich nepřesnost. Žaloba se týkala zhruba 4000 zbraní, na které se ještě vztahuje záruka. Podle soudu se ale ministerstvu nepodařilo prokázat, že by pušky G36 vykazovaly nedostatky proti smluvním požadavkům, které armáda měla v době nákupu zbraní.

Podle agentury DPA jsou navíc vojáci s puškami G36 spokojeni. V anketě, kterou mezi nimi provedl pověřenec spolkové vlády pro armádu Hellmut Königshaus, se převážná většina vojáků vyjadřovala o zbraních pochvalně, zejména kvůli tomu, že zbraně jsou lehké a snadno ovladatelné. Stížnosti na nepřesnost Königshaus při anketě mezi vojáky nezaznamenal.

Newsletter