Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se posunul zpět pod 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Německé odbory nevěří v uzavření TTIP před volbami v USA

Německé odbory nevěří, že se podaří uzavřít dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Zda má smlouva známá jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) vůbec nějakou šanci na úspěch, o tom rozhodne až to, kdo se stane příštím americkým prezidentem. ČTK to dnes řekl předseda Německého odborového svazu (DGB) Reiner Hoffmann.

„Do listopadu se dohoda určitě nepodaří. A pak uvidíme podle výsledku voleb. Pokud zvítězí (republikánský kandidát) Donald Trump, což si nepřeju, tak bude s dohodou konec. Trump by vyjednávání zastavil, vždyť chce zrušit i NAFTA (Severoamerickou zónu volného obchodu),“ řekl Hoffmann.

„Mohou ale zvítězit (demokratičtí kandidáti) Bernie Sanders nebo Hillary Clintonová a pak by vznikla šance znovu projednat některé body dohody a posílit prvky spravedlivého obchodu v TTIP. Vzor pro to je (dohoda o volném obchodu s Kanadou) CETA, tam kanadská strana nakonec přijala ústupky vůči EU,“ řekl Hoffmann.

Největšímu německému odborovému svazu na současné podobě TTIP vadí především návrh na rozhodčí řízení ve sporech o ochraně investic, v nichž podle Hoffmanna chybí veřejná kontrola. Spojeným státům vytýká také to, že nechtějí přistoupit na evropské standardy v oblasti práv zaměstnanců. „Není to ale tak, že bychom byli proti dohodě jako takové. Jen se snažíme, aby to nebyla čistě neoliberální dohoda a aby zajišťovala spravedlivé podmínky,“ řekl Hoffmann.

O TTIP jednají zástupci Evropské komise s americkou stranou od roku 2014. Smlouva by měla odstranit většinu bariér v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin.

Newsletter