Německé spotřebitelské ceny v březnu zpomalily m/m růst na 0,5 % z 0,9 %

Meziroční inflace v Německu v březnu stoupla na 0,3 procenta z únorového tempa 0,1 procenta. Oproti předešlému měsíci se spotřebitelské ceny po zdražení pohonných hmot zvýšily o 0,5 procenta, zpomalily tak růst z 0,9 procenta. Plyne to z dnešních předběžných údajů spolkového statistického úřadu, založených na číslech ze šesti největších spolkových zemí.     

Inflace v Německu se v únoru podle národního měření vrátila ze záporného pásma mírně do plusu. V lednu největší evropská ekonomika poprvé od roku 2009 sklouzla do cenové deflace, zejména kvůli výraznému zlevnění benzinu.     

Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se ceny v Německu tento měsíc meziročně zvýšily o 0,1 procenta, zatímco v únoru ještě stejným tempem klesly. Cenová hladina proti předešlému měsíci stoupla o 0,5 procenta.     

V celé eurozóně spotřebitelské ceny v únoru zpomalily pokles na 0,3 procenta po lednovém poklesu o 0,6 procenta. Předběžné údaje za březen zveřejní úřad Eurostat v úterý.     

Evropská centrální banka (ECB) se v lednu ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace rozhodla, že zahájí nákupy vládních dluhopisů. V nákupech, které zahájila tento měsíc, chce napumpovat do ekonomiky eurozóny do konce léta příštího roku více než bilion eur (přes 27 bilionů Kč). 

Newsletter