Revize HDP ČR za 4Q 2020 ukázala mezikvartální i meziroční zlepšení. Koruna díky nad očekávání lepším číslům posiluje pod 26,20 za euro. Zbytek regionu ve ztrátě, ovšem postupně ji snižuje. Asijské obchodování potvrdilo trvající převahu dolaru. Americká měna v zisku proti procyklickým měnám i euru.

Německé tovární zakázky v červnu rostly o 2 %, výrazně nad očekávání

Zakázky německých průmyslových podniků v červnu stouply mnohem výrazněji, než se očekávalo, a to díky silné poptávce ze zahraničí. Ministerstvo hospodářství dnes oznámilo, že zakázky se v červnu zvýšily o dvě procenta po květnovém poklesu o 0,3 procenta.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters v průměru předpokládali, že zakázky vykážou za červen nárůst jen o 0,2 procenta. Objednávky ze zahraničí stouply téměř o pět procent, zatímco domácí zakázky se snížily o dvě procenta.

„Německé průmyslové zakázky se vzepřely jakýmkoliv obavám ohledně zpomalení ekonomiky,“ uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING. Upozornil, že k příznivému vývoji přispívá slabší euro.

Německá ekonomika v loňském roce stoupla o 1,6 procenta, což představuje nejrychlejší tempo za poslední tři roky. V letošním prvním čtvrtletí sice hospodářský růst zpomalil na 1,1 procenta, německá vláda nicméně v květnu zvýšila odhad celoročního růstu na 1,8 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá řada českých podniků.

Newsletter