Německo a Rakousko nechtějí přebírat celé velké rodiny migrantů

Německo i Rakousko se staví proti rozšíření pojmu rodiny v rámci migrační politiky EU. Podle Berlína a Vídně hrozí, že by tento krok vedl k dalšímu navýšení počtu cizinců v evropských státech. Informaci dnes přinesla agentura APA.

Mluvčí rakouského ministerstva vnitra řekl, že nynější definice rodiny je zcela dostačující. Také vnitropolitický mluvčí německé vládní strany CSU kritizoval záměr EU. Podle něj je na místě obava, že by se znásobil počet lidí oprávněných přijít do EU. Podobné námitky vyjádřila i německá vládní sociální demokracie.

EU v současnosti chrání nejužší rodiny, za které považuje manželské páry s nezletilými dětmi, pokud jako rodiny existovaly i v zemi původu. Nově by se měl pojem rodinného příslušníka vztahovat i na sourozence a také na rodiny, které se vytvořily v tranzitních zemích. Záměr rozšíření definice rodiny představila Evropská komise letos v květnu.

Snahou Bruselu je omezit nelegální migrační pohyby, kritici ale zdůrazňují riziko posílení migračního proudu. EU chce, aby v budoucnu vždy pouze jeden členský stát zodpovídal za azylové řízení celých velkých rodin. Toho se obává německé ministerstvo vnitra, upozornil deník Die Welt, podle něhož by návrh komise mohl ještě dále zvýšit zátěž zemí jako Německo, Řecko a Itálie, které již dnes vyřizují velké množství azylových žádostí a příště by od registrací uprchlíků mohly upustit.

EU se v posledních letech nedaří zachovávat původní praxi, podle které žádosti o azyl vyřizovala první členská země, do které uprchlík vstoupil.

Odborníci podle deníku Die Welt věří, že scelování uprchlických rodin je podmínkou úspěšné integrace migrantů.

Newsletter