Německo by podle vicekancléře mělo začít podporovat Porúří

Po mnoha letech podpory nových spolkových zemí by Německo mělo poskytnout finanční prostředky i na strukturální reformu průmyslového Porúří. V pondělí večer to podle agentury DPA řekl ministr hospodářství a vicekancléř Sigmar Gabriel. Podle nevládních organizací je Porúří jedním z nejproblematičtějších regionů v Německu, každý pátý jeho obyvatel žije pod hranicí chudoby.

Od sjednocení země v roce 1990 šly na podporu někdejší Německé demokratické republiky zhruba dva biliony eur (54 bilionů Kč). Peníze sloužily k narovnání sociálních podmínek mezi oběma částmi sjednoceného Německa i na rozvoj infrastruktury. Přesto zůstává hospodářský výkon nových spolkových zemí zhruba o třetinu nižší než u starých a nezaměstnanost na východě je proti západu téměř dvojnásobná.

Někteří ekonomové ale upozorňují, že kvůli podpoře nových spolkových zemí Německo zanedbalo sociálně slabé regiony na západě. K těmto hlasům se nyní přidal i Gabriel, podle kterého má Berlín morální povinnost pomoct Porúří, když obyvatelé této oblasti dlouhou dobu podporovali rozvoj nových členských zemí.

Porúří bývalo hospodářským srdcem Německa, po ukončení těžby černého uhlí se mu ale nepodařilo zvládnout hospodářskou transformaci na moderní ekonomiku. Na území bývalého západního Německa je regionem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. Bez práce je 10,5 procenta tamní populace, zatímco západoněmecký průměr je šest procent.

Newsletter