Německo i přes uprchlickou vlnu letos udrží vyrovnaný rozpočet

Německo letos udrží vyrovnaný rozpočet, a to navzdory neplánovanému růstu výdajů, který vyvolal příchod stovek tisíc běženců. Na vládní tiskové konferenci to dnes řekl mluvčí ministerstva financí Ralf Jäger. Příští rok Německo kvůli nákladům na běžence omezí výdaje některých rozpočtových kapitol, mluvčí však neupřesnil, kde přesně bude vláda škrtat ani v jakém rozsahu.

„Pokud jde o letošní rozpočet, jsem přesvědčený, že ho udržíme vyrovnaný,“ řekl Jäger. Zvýšené výdaje na zajištění potřeb běženců by podle něj měly pokrýt miliardové přebytky, jichž Německo v prvním pololetí dosáhlo díky lepšímu výběru daní, než ministerstvo předpokládalo.

Berlín letos chce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, kdy příjmy a výdaje dosáhnou 301,6 miliardy eur (8,2 bilionu Kč). Za první pololetí však rozpočet skončil v rekordním přebytku 21,1 miliardy eur (571 miliard Kč).

Na péči o běžence letos Německo vydá zhruba deset miliard eur (270 miliard Kč), ještě v červenci přitom vláda počítala s polovičními náklady. V této částce jsou zahrnuty náklady na bydlení, lékařskou péči, kapesné i na administrativu spojenou s registrováním uprchlíků. Hlavní část nákladů nesou německé spolkové země, centrální vláda uvolnila z rozpočtu na tyto účely celkem 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy Kč).

Pro příští rok německá vláda hodlá uvolnit navíc šest miliard eur (162 miliard Kč) proti letošnímu roku. Spolkové země však žádají po kabinetu kancléřky Angely Merkelové ještě vyšší příspěvek na pokrytí potřeb běženců. Jäger proto dnes řekl, že teprve jednání mezi spolkovými zeměmi a centrální vládou ukážou, do jaké míry bude nutné upravit rozpočet pro příští rok.

„Stále ale platí, co ministr (financí Wolfgang Schäuble) říkal už dříve. Musíme dostát svým povinnostem při péči o uprchlíky, zároveň se ale musíme vyhnout vytváření nových dluhů,“ řekl Jäger. Podle něj bude ministerstvo financí škrtat v některých rozpočtových kapitolách, objem škrtů ale neupřesnil.

Jeden z prvních soukromých odhadů nákladů, které Německo bude muset na péči o běžence vynaložit, dnes zveřejnila japonská investiční banka Mizuho. Ta při průměrné roční sumě 12.500 eur (339.000 korun) na jednoho uprchlíka a až milionu očekávaných běženců došla k 25 miliardám eur (677 miliard korun) pro příští dva roky. Reuters uvedl, že s tímto číslem souhlasí i zhruba desítka dalších finančních domů, jako je například Investec. Své odhady se brzy chystá zveřejnit i několik dalších bank.

Mizuho je také toho názoru, že Berlín si možná bude muset část peněz půjčit. Německo nicméně dalo na vědomí, že péči o běženci zamýšlí financovat bez zadlužování a z rozpočtových přebytků. Ekonomové z banky Commerzbank předpokládají, že v příštím roce by přebytek německého rozpočtu mohl dosáhnout 30 miliard eur (813 miliard korun). V tomto odhadu ale nejsou započteny náklady na běžence, poznamenal Reuters.

Rozpočtové rezervy a přebytky se chystá využít k financování péče o uprchlíky i německá spolková země Dolní Sasko. Zemský ministr financí Peter-Jürgen Schneider během dnešní debaty o návrhu dolnosaského rozpočtu pro nadcházející rok podle DPA prohlásil, že pro nouzové potřeby je k dispozici zhruba 550 milionů eur (14,9 miliardy korun).

Německo kvůli přívalu uprchlíků o víkendu obnovilo kontroly na hranicích s Rakouskem, počty běženců přicházejících do země se ale radikálně nesnížil. Mluvčí ministerstva vnitra Tobias Plate dnes na tiskové konferenci řekl, že i po zavedení kontrol registrují policisté na hranicích denně tisíce běženců.

Newsletter