Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Německo: Ifo index podnikatelského klimatu v květnu 107,7 b., oček. 106,8 b.

Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila více, než se čekalo. Podniky lépe hodnotily současnou situaci a optimističtěji se dívaly rovněž do budoucna. Ukázaly to dnešní údaje německého institutu Ifo.

Souhrnný index podnikatelské nálady, který je založen na dotazech u zhruba 7000 firem, vzrostl v květnu na 107,7 bodu ze 106,6 bodu v předešlém měsíci. Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekali zvýšení pouze na 106,8 bodu.

„Německá ekonomika roste slušným tempem,“ uvedl šéf institutu Clemens Fuest. Podniky jsou podle něj výrazně spokojenější se současnou situací v podnikání a s podstatně větším optimismem vidí i vývoj v příštích měsících.

Dílčí ukazatel současné situace vzrostl v květnu na 114,2 bodu z dubnových 113,2 bodu. Dílčí index podnikatelských očekávání stoupl na 101,6 bodu z dubnové úrovně 100,5 bodu.

Nálada se zlepšila ve všech čtyřech sledovaných sektorech, tedy ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví, velkoobchodním sektoru i v maloobchodu.

Největší evropská ekonomika, na které závisí i mnoho českých firem, stoupla v prvním čtvrtletí o 0,7 procenta proti předchozím třem měsícům. Tempo jejího růstu se tak více než zdvojnásobilo z 0,3 procenta v závěru loňského roku.

Newsletter