Německo je zpět v deflaci

Meziroční míra inflace v Německu klesla v září na -0,2 procenta ze srpnové úrovně 0,1 procenta. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů spolkového statistického úřadu, harmonizovaných s metodikou Evropské unie. Do záporného pásma se německá inflace přehoupla znovu po osmi měsících a podle ekonomů je pravděpodobné, že do deflace srazí i celou eurozónu.

Spotřebitelské ceny proti srpnu klesly o 0,3 procenta. Z toho ceny energií se propadly o 9,3 procenta. Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekali pokles inflace na nulu. Úřad zveřejní konečné údaje 13. října.

V celé eurozóně klesla meziroční míra inflace v srpnu na 0,1 procenta z červencových 0,2 procenta. Německo je největší ekonomikou eurozóny a pokles tamní inflace do záporných čísel zřejmě srazí její míru v eurozóně do minusu i v celé měnové unii, uvedla ekonomka firmy Sal Oppenheim Ulrike Kastensová. Evropskou centrální banku (ECB) by to mohlo přimět k dalšímu uvolnění měnové politiky.

V lednu německá ekonomika sklouzla poprvé od roku 2009 do cenové deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen. Cenová hladina se nachází pod tlakem výrazného zlevňování benzinu, které se na cenách projevilo i tento měsíc.

Inflace v eurozóně se od října 2013 nachází pod hranicí jednoho procenta, kterou ECB označuje za nebezpečnou zónu. ECB v zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Letos na jaře pak zahájila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů státních dluhopisů.

Newsletter