Německo při integraci běženců sází i na mobilní aplikace

Německo v úsilí o integraci stovek tisíc běženců, kteří do země v uplynulém roce dorazili, sází i na moderní technologii. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) ve spolupráci s Goetheovým institutem vyvinuli aplikaci Ankommen (příjezd), která má usnadnit orientaci v zemi a poskytnout i základní znalosti němčiny. Za tři měsíce jejího provozu už si ji stáhlo 135.000 uživatelů.

„Integrace uprchlíků je velká výzva pro nadcházející roky. Tato aplikace nám pomáhá k tomu, abychom se s tímto úkolem vypořádali,“ řekl ČTK ředitel BAMF Frank-Jürgen Weise. Aplikace podle něj poskytuje informace, které jsou pro uprchlíky v prvních měsících po příjezdu do Německa klíčové, zejména podrobnosti o fungování azylového procesu a o tom, jaká práva a povinnosti běženci mají.

Kromě informací o možnostech, jak žádat o azyl, zprostředkuje aplikace v reálném čase i nabídky vzdělávání a práce pro uprchlíky. „Tyto informace jsou v němčině, angličtině, francouzštině, arabštině a farsí, abychom mohli co nejlépe oslovit prakticky všechny uprchlíky, kteří přicházejí,“ uvedl Weise.

Aplikace informuje uprchlíky i o specifikách života v Německu a umožňuje jim také podstoupit základní kurz němčiny pro samouky. „Jazyk je klíčem k tomu, aby se příchozí mohli zapojit do společnosti. Aplikace Ankommen může přispět k tomu, aby uprchlíci základy němčiny rychle ovládli,“ uvedl generální tajemník Goetheova institutu Johannes Ebert. Institut podle něj sestavil kurz takovým způsobem, aby umožnil uprchlíkům reagovat na životní situace, s nimiž se budou setkávat v každodenním životě v Německu.

Do Německa v loňském roce přišlo asi 1,1 milionu migrantů především z Blízkého východu a severní Afriky, kteří požádali nebo chtějí požádat o udělení azylu. V letošním roce se počet příchozích výrazně snížil zejména díky dohodě mezi Evropskou unií a Tureckem o vracení uprchlíků z řeckých ostrovů zpět na turecké území. V dubnu dorazilo do Německa zhruba 5500 migrantů.

Newsletter