Německo: ZEW index ek. sentimentu v dubnu roste na 11,2 b., oček. 8 b.

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v dubnu silně rostla navzdory přetrvávajícím obavám z vlivu ekonomického zpomalení v Číně a dalších rozvíjejících se zemích na německý vývoz, na kterém je německá ekonomika vysoce závislá. Uvedl to dnes výzkumný institut ZEW.

Index důvěry v německé hospodářství stoupl na 11,2 bodu z 4,3 bodu v předchozím měsíci. Průzkumu vedeného od 7. do 18. dubna se zúčastnilo 225 analytiků a investorů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zvýšení indexu jen na osm bodů.

Hodnocení současné situace v Německu se však zhoršilo. Ukazatel současné hospodářské situace se snížil o tři body na 47,7 bodu.

„Překvapivě pozitivní hospodářské zprávy z Číny zřejmě zlepšily náladu mezi odborníky na finančních trzích,“ komentoval zprávu šéf oddělení výzkumu ZEW Sascha Steffen. Varoval však, že i nadále německé vývozce ohrožuje slabý růst v Číně a v dalších důležitých rozvíjejících se zemích. Náladu by také mohly zhoršit obavy z odchodu Británie z Evropské unie.

Tempo růstu německé ekonomiky, na které je závislá mimo jiné i řada českých firem, loni zrychlilo na 1,7 procenta z předloňských 1,6 procenta. Výkon německé ekonomiky byl nejsilnější za čtyři roky. Vláda očekává, že letos HDP poroste rovněž o 1,7 procenta. Přední německé instituty však tento týden zhoršily své odhady letošního růstu na 1,6 procenta z předchozích 1,8 procenta.

Newsletter