Německý E.ON je od začátku roku v rekordní ztrátě 6,1 mld. eur

Největší německá energetická společnost E.ON utrpěla za prvních devět měsíců roku nejhlubší ztrátu ve své historii. Firmu dál trápily rekordně nízké velkoobchodní ceny elektřiny a komodit. Hospodaření zasáhly odpisy hodnoty majetku v německých elektrárnách společnosti a v jejích ropných a plynárenských činnostech ve výši 8,3 miliardy eur.

Čistá ztráta za prvních devět měsíců roku dosáhla 6,1 miliardy eur. Ve stejném období před rokem byla firma ve ztrátě 14 milionů eur (348 milionů Kč). „Naše provozní podmínky zůstávají velmi složité,“ uvedl v prohlášení finanční ředitel Michael Sen.

E.ON prodává norské aktivity E&P do rukou DEA za 1,6 miliardy dolarů

E.ON ruší plán vyčlenění jaderné energetiky v Německu

E.ON, který působí také v České republice, se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Trpí rovněž masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí konvenční elektrárny do ztrát, protože výrazně snižuje velkoobchodní ceny elektřiny. Hluboká krize v odvětví stála firmu od roku 2008 více než 80 procent její tržní hodnoty, napsala agentura Reuters.

E.ON v současnosti prochází rozsáhlou reorganizací. Firma loni na podzim představila plán na oddělení většiny výroby elektrické energie, obchodování s elektřinou a ropného a plynárenského byznysu do samostatné firmy s názvem Uniper. Zaměřovat se chce na obnovitelné zdroje, distribuční sítě a služby pro zákazníky.

Newsletter