Německý Evonik koupí v USA výrobní aktiva za 3,8 miliardy USD

Německá chemická společnost Evonik Industries koupí od americké firmy Air Products and Chemicals divizi speciálních chemikálií a přísad do nátěrových hmot za 3,8 miliardy dolarů (90 miliard Kč). Německá firma dnes uvedla, že expanzí v USA chce snížit svou závislost na Evropě a na kolísavém trhu krmivových přísad.

Kupovaná divize má roční tržby kolem 3,5 miliardy eur (95 miliard Kč). Její provozní zisková marže přesahuje 20 procent, sdělil Evonik podle agentury Reuters.

Evonik se od roku 2014 poohlíží po velké akvizici, která by podpořila jeho další růst a rozšířila záběr aktivit. Firma je příliš závislá na výrobě aminokyselinových přísad do krmiv. V tomto segmentu se jí sice loni díky nečekanému výpadku konkurenční produkce dařilo, letos se zde ale čeká pokles cen.

Evonik vznikl v roce 2007 restrukturalizací průmyslového a těžařského konglomerátu RAG. Po prodeji energetické divize a dalších aktivit se firma zaměřuje na chemii, kde je jedním z největších světových výrobců speciálních chemikálií.

Newsletter