Německý ministr chce omezit teroristickou propagandu na internetu

Poskytovatelé prostoru na internetu by měli účinněji postupovat proti propagandě teroristických uskupení a ze sítě ji odstraňovat. Dnes k tomu podle agentury DPA vyzval německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Ministr se tak vyjádřil v souvislosti s pondělním útokem v bavorském vlaku, který spáchal sedmnáctiletý imigrant.

„Nepřipadá mi to jako nadměrný požadavek chtít, aby ze sítě rychleji mizely nenávistné e-maily, návody k sestrojení bomb a podobně,“ řekl de Maiziére. „Očekávám tady víc vlastní zodpovědnosti od firem, které poskytují webový prostor,“ doplnil.

Ministerstvo vnitra si už dříve stěžovalo, že z internetu mizí závadný obsah teprve ve chvíli, kdy si na něj začnou stěžovat státní úřady. De Maiziére dnes řekl, že nemůže být jen na vládách, aby se staraly o to, že internet nebude sloužit cílům teroristů. „Chceme, aby poskytovatelé prostoru sami převzali zodpovědnost v případech, kdy se na jejich síti páchají trestné činy,“ uvedl ministr.

Ujistil přitom, že vládě nejde o cenzuru. „Boj proti terorismu a předcházení trestným činům ale musí být možný i na internetu,“ řekl.

De Maiziére svou výzvu k poskytovatelům internetového prostoru přednesl v souvislosti s útokem v bavorském vlaku z počátku týdne, kdy sedmnáctiletý imigrant zranil pět lidí. Kvůli stejnému případu dnes ministr spravedlnosti Heiko Maas obhajoval německé úsilí o integraci lidí, kteří do země v uplynulých měsících přišli jako uprchlíci.

„Byla by velká chyba, kdybychom teď snahu o začlenění migrantů do společnosti kompletně odepsali,“ řekl ministr s tím, že úspěšná integrace migrantů je nejlepší prevence proti jejich radikalizaci. Maas také zdůraznil, že paušální podezření proti všem uprchlíkům by možnosti jejich zapojení do společnosti jenom ztížilo.

Newsletter