Německý ministr dopravy bude v USA jednat o skandálu kolem VW

Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt bude příští týden během návštěvy ve Spojených státech jednat rovněž o skandálu kolem manipulace testů emisí naftových vozů z koncernu Volkswagen. Německé ministerstvo dopravy uvedlo, že Dobrindt se v této souvislosti setká se svým americkým protějškem Anthonym Foxxem i s představiteli americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA).

Právě tato agentura v září obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že software instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Ve Spojených státech bylo softwarem umožňujícím manipulovat s hodnotami naměřených emisí vybaveno zhruba 482.000 vozů. Za každý z těchto automobilů přitom Volkswagen může dostat pokutu 37.500 dolarů. Celková pokuta v USA by tak mohla teoreticky dosáhnout až 18 miliard dolarů (442 miliard Kč).

Dobrindtova pětidenní návštěva v USA začíná v pondělí. Ministr by se tam měl zabývat kromě skandálu ve Volkswagenu také dalšími otázkami, například problematikou plně automatických vozidel, která nepotřebují řidiče.

Newsletter