Německý pokusný fúzní reaktor poprvé vyrobil plazmu

Německý experimentální fúzní reaktor Wendelstein 7-X, který je největší svého druhu, dnes poprvé od svého dokončení v říjnu letošního roku vyprodukoval plazmu. Informovala o tom agentura DPA. Reaktor byl postaven v Institutu Maxe Plancka pro plazmovou fyziku v severoněmeckém Greifswaldu jako testovací zařízení, které má ověřit tuto technologii pro budoucí praktické využití k výrobě elektrické energie.

„Je to úžasný den,“ okomentovala úspěšný experiment vědecká ředitelka Sibylle Günterová. Při testu bylo v magnetickém poli vakuové komory zahřáto 10 miligramů helia na jeden milion stupňů Celsia, což změnilo skupenství helia na plazmu. Na počátku nadcházejícího roku plánují vědci v zařízení poprvé vyrobit vodíkovou plazmu.

Dnes se odborníkům podařilo udržet plazmu 50 milisekund. Dalším krokem tak bude tuto dobu prodloužit a zároveň zjistit, jak nejlépe vyprodukovat a zahřívat plazmu pomocí mikrovln. Zařízení je navrženo tak, aby mohlo pracovat s až 30minutovým výbojem plazmatu. K dosažení jaderné fúze je pak nutné dosáhnout teploty okolo 100 milionů stupňů Celsia, poznamenal portál theengineer.co.uk.

Německý fúzní reaktor využívá technologii stellarátoru, který podobně jako tokamak udržuje horké plazma v magnetickém poli. S tokamaky, které někteří odborníci považují za nadějnější vývojovou větev, experimentuje například Česká republika.

V současné době se vyrábí energie v jaderných elektrárnách štěpením atomových jader. Fúze je opačný proces, kterým produkuje energii například Slunce a ostatní hvězdy. Fúzí nyní na Zemi vzniká energie pouze v pokusných reaktorech.

Newsletter