Německý regulátor je proti ústředí Deutsche Börse-LSE v Londýně

Německý úřad pro regulaci finančního sektoru BaFin se kvůli odchodu Británie z Evropské unie vyslovil proti tomu, aby burzovní skupina vytvořená spojením německé Deutsche Börse s provozovatelem londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE) měla ústředí v Londýně. Britská metropole by navíc podle šéfa úřadu po takzvanému brexitu neměla zůstat centrem obchodování s finančními instrumenty denominovanými v eurech. Tyto obchody by se prý měly přesunout do EU, například do německého Frankfurtu.

Deutsche Börse se dohodla na spojení s LSE letos v březnu. Fúze má vytvořit největšího provozovatele trhů s cennými papíry v Evropě, nad kterým by měla mít podle dohody kontrolu holdingová společnost sídlící v Londýně. „Je obtížné si představit, že nejdůležitější burzovní platforma v eurozóně by byla řízena z ústředí mimo EU,“ řekl dnes šéf úřadu BaFin Felix Hufeld. „Určitě tu bude třeba přistoupit ke změně,“ dodal.

Britové se minulý týden vyslovili pro odchod své země z EU, což podle agentury Reuters ohrozilo realizaci spojení Deutsche Börse s LSE. Německé ministerstvo financí uvedlo, že regulátoři nyní pokračují v prověřování fúze. Tu ještě musí kromě více než dvou desítek úřadů včetně Evropské komise schválit také akcionáři podniků.

Hufeldovy výroky podle Reuters podtrhují nynější zranitelnost Londýna z hlediska jeho pozice ve finančním světě. Této zranitelnosti by chtěla využít například Paříž, která by ráda přilákala londýnské bankéře. Generální ředitel francouzské banky Société Générale Frédéric Oudéa uvedl, že francouzské hlavní město by mohlo těžit z omezeného přístupu Británie k ostatním evropským trhům.

Newsletter