Německý rozpočet má být v příštím roce počtvrté v řadě vyrovnaný

Německo bude mít příští rok i přes výrazně vyšší výdaje na zvládnutí migrace vyrovnaný státní rozpočet. Stane se tak počtvrté v řadě. Návrh rozpočtu, který očekává příjmy i výdaje ve výši 329,1 miliardy eur (téměř 8,9 bilionu korun), dnes schválil Spolkový sněm.

Pro rozpočet, který počítá s výrazným navýšením výdajů na bezpečnost a integraci běženců, hlasovali poslanci koaličních křesťanských a sociálních demokratů, kteří mají ve Spolkovém sněmu pohodlnou většinu. Rozpočet na příští rok je posledním, který schvalovala současná vládní koalice. Za ten další už bude zodpovědná nová vláda, která vzejde z parlamentních voleb na podzim příštího roku.

Německo má vyrovnané rozpočty od roku 2014, tehdy se nuly v rozpočtu podařilo dosáhnout poprvé od roku 1969. Pokud se podaří vyrovnané rozpočty udržet do roku 2020, což plánuje ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU), měl by poměr celkového dluhu Německa vůči hrubému domácímu produktu klesnout pod 60 procent, s čímž počítají maastrichtská kritéria.

Česká republika hospodaří dlouhodobě s deficity. Loni skončil státní rozpočet schodkem 62,8 miliardy korun. Ministr financí Andrej Babiš ale počítá s tím, že letos skončí v přebytku.

Newsletter