Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Německý soud k OMT: ECB může nakupovat dluhopisy členských zemí

Evropská centrální banka může nakupovat státní dluhopisy členských zemí, rozhodl dnes německý ústavní soud. Odmítl tak na 37.000 stížností, které k němu proti opatření z roku 2012 podali němečtí občané, včetně řady politiků a ekonomů. ECB opatření dosud nikdy nevyužila, německý ústavní soud se záležitostí zabýval od roku 2013.

Evropská centrální banka opatření pro nákup státních dluhopisů přijala před čtyřmi lety jako jeden z nástrojů, které měly stabilizovat eurozónu zasaženou dluhovou krizí. Němečtí stěžovatelé následně vyjádřili podezření, že by nákup dluhopisů, teoreticky v neomezené míře, mohl porušit zákaz monetizace státního dluhu, tedy jeho financování novými penězi, které si k tomuto účelu centrální banka natiskne.

ECB naopak vyjádřila přesvědčení, že program spadá do jejích pravomocí. Za banku se postavil i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Také německý ústavní soud dnes vyjádřil přesvědčení, že program nepřekračuje pravomoci Evropské centrální banky.

Newsletter