Německý soud nařídil rakouské bance Heta splatit úvěry BayernLB

Soud v Mnichově dnes nařídil rakouské „špatné bance“ Heta, která je nástupkyní nesolventní zestátněné finanční instituce Hypo Alpe Adria, aby německé zemské bance BayernLB splatila úvěry v částce asi dvou miliard eur. Pro německou banku je to dílčí vítězství v její snaze získat od své bývalé dceřiné společnosti Hypo Alpe zpět 2,4 miliardy eur (66 miliard Kč).

Německé banky hrozí Rakousku argentinskou krizí

Soud nařídil, aby Heta splatila BayernLB úvěry v hodnotě přes miliardu eur (27,5 miliardy Kč) plus dluh přesahující jednu miliardu švýcarských franků (přes 26 miliard Kč). Rakouská spolková vláda, která Hetu vlastní, uvedla, že verdikt na ni nebude mít žádný dopad.

Rakouský úřad pro dohled na finančním trhem v březnu převzal kontrolu nad Hetou a vyhlásil moratorium na splácení jejích dluhů do května příštího roku. Věřitelé této společnosti tak čelí značným ztrátám. Evropská centrální banka (ECB) vyzvala v dubnu věřitelské banky k rozsáhlým odpisům těchto pohledávek.

Rakouské ministerstvo financí uvedlo, že rozhodnutí mnichovského soudu nebude mít na vládní finance žádný vliv. Úřad, který je za Hetu zodpovědný, uvedl, že bude rozhodnutí soudu analyzovat a pak se rozhodne, jak bude postupovat. 

Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling dal už dříve najevo, že rychlé vyřešení série sporů s BayernLB neočekává. Obě strany uvádějí, že se proti soudním rozhodnutím, která pro ně budou nepříznivá, budou odvolávat. 

Rakouská rozbuška úřaduje. Zbavte se investic u Hety, píše ECB

Německá centrální banka v březnu uvedla, že německé banky a pojišťovny mají u společnosti Heta pohledávky v hodnotě kolem sedmi miliard eur. Člen vedení centrální banky Andreas Dombret v dubnu prohlásil, že německé finanční ústavy by se měly připravit na odpis až poloviny hodnoty dluhopisů, které v Hetě vlastní. 

Rakouská vláda musela banku Hypo Alpe Adria koncem roku 2009 zestátnit, aby zabránila jejímu pádu v důsledku světové finanční krize. Banka od té doby v rámci státní pomoci obdržela 5,5 miliardy eur. 

Korutany, které jsou domovskou spolkovou zemí banky Hypo, nyní za dluhy „špatné banky“ Heta ručí více než deseti miliardami eur. Tyto záruky znamenají pro Korutany velkou finanční hrozbu, protože roční rozpočet této spolkové země činí jen zhruba dvě miliardy eur.

Rakousko vymýšlí, jak zachránit Korutany před bankrotem

Newsletter