Německý soud rozhodl v neprospěch tureckého prezidenta Erdogana

Německý soud v Kolíně nad Rýnem se dnes podle agentury DPA postavil na stranu šéfa jednoho z největších evropských nakladatelství Axel Springer Mathiase Döpfnera ve sporu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten Döpfnera pohnal před soud kvůli tomu, že se nakladatel nedávno v otevřeném dopise přihlásil k básni německého satirika Jana Böhmermanna, která Erdogana zesměšňuje.

Böhmermann na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana třeba jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také provozuje sex se zvířaty. Německý satirik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody vyjadřování a tisku v Turecku.

Pětatřicetiletý satirik a moderátor nyní čelí trestnímu stíhání kvůli urážce zahraniční hlavy státu. Není ale jediným, kdo se kvůli případu dostal do problémů. Potrestání chce totiž Erdogan také pro šéfa nakladatelského domu Axel Springer, který v dubnovém otevřeném dopise vyjádřil solidaritu s Böhmermannem a podpořil satirikova slova, k nimž se „plně a zcela připojil“.

Kolínský soud dnes ale návrh Erdoganova právníka Ralfa Höckera ve zrychleném řízení odmítl a odkázal přitom na právo Döpfnera na svobodné vyjádření názoru. Döpfnerovi podle soudu nešlo o další šíření urážek, ale o zapojení se do veřejné debaty.

Newsletter