Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Německý ústavní soud odmítl stížnosti na CETA dohodu EU s Kanadou

Německá vláda může schválit dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA). Ústavní soud v Karlsruhe dnes zamítl stížnosti proti této dohodě, zároveň ale stanovil několik podmínek jejího schválení, informovala agentura DPA.

Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou vyvolala v Německu vlnu odporu. Na počátku září proti ní a také proti zamýšlené dohodě o volném obchodu s USA (TTIP) v Berlíně demonstrovalo přinejmenším 150.000 lidí. Kriticky se k dohodě CETA stavěla také část vládní sociální demokracie (SPD). V polovině září ale uzavření dokumentu nakonec podpořila.

Ke stížnostem podaným k ústavnímu soudu, které požadovaly odmítnutí dohody německou vládou před ratifikací Spolkovým sněmem, se připojily desetitisíce Němců. Vadila jim mimo jiné údajně nedostatečná ochrana životního prostředí nebo spotřebitelů, ale třeba i způsob vyjednávání dohody.

CETA, která má snížit cla u 98 procent zboží a umožnit firmám, aby se u protistrany ucházely o veřejné zakázky, má být podepsána na summitu EU s Kanadou. Za obvyklých okolností by pro její schválení, jako u ostatních dohod uzavíraných unií, stačil souhlas vlád unijních zemí a Evropského parlamentu. Evropská komise ale navrhla proces, který počítá i s ratifikací v parlamentech členských zemí. Než by se k dohodě vyjádřily, dokument by platil v provizorním režimu.

Příští týden by o dohodě CETA měli hlasovat ministři hospodářství členských zemí EU. Ke schválení je potřeba jednomyslná podpora. Brusel a Ottawa doufají, že by mohly dohodu podepsat 27. října.

Kanada loni do EU vyvezla zboží za 28,2 miliardy eur, osmadvacítka opačným směrem za 35,2 miliardy eur.

Newsletter