Německý velvyslanec v ČR ve středu skončí, Sobotka mu poděkoval

Německý velvyslanec v České republice Arndt Freytag von Loringhoven ve středu opouští pražskou ambasádu. ČTK to dnes potvrdilo německé velvyslanectví. Podle médií se stane prvním šéfem zpravodajců v rámci Severoatlantické aliance. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes velvyslanci poděkoval za jeho činnost, která podle předsedy vlády přispěla k dalšímu posílení česko-německých vztahů.

Sobotka se s německým velvyslancem setkal dnes v Kramářově vile. Podle tiskového odboru úřadu vlády mu poděkoval za to, že se během dvou let v Praze významně zasadil o prohlubování vztahů obou zemí. „Výsledkem společného česko-německého úsilí o intenzivní dialog byla návštěva kancléřky Angely Merkelové v ČR v srpnu tohoto roku,“ uvedl úřad vlády.

Freytag von Loringhoven se ujal funkce v Praze v září 2014. Předtím působil v Paříži a Moskvě, na německém ministerstvu zahraničí koordinoval politiku vůči Evropské unii, ale zastával i vysokou pozici v německé zpravodajské službě BND. V letech 2007 až 2010 byl jejím viceprezidentem. V NATO by se měl soustředit na lepší koordinaci zpravodajců v rámci aliance včetně sdílení informací o teroristických hrozbách.

Německý velvyslanec na sebe naposledy upozornil v polovině listopadu, kdy potvrdil, že během oslav státního svátku 28. října seděl na Pražském hradě vedle amerického velvyslance Andrewa Schapira. Hrad předtím tvrdil, že se Schapiro ceremoniálu nezúčastnil. Prezident Miloš Zeman se poté ambasadorovi USA omluvil s tím, že informaci o jeho absenci dostal od protokolu.

Newsletter