Německý vicekancléř jednal s Putinem o hospodářství i o Sýrii

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel jednal dnes v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem především o hospodářských otázkách, nevyhnul se ale ani situaci v Sýrii. Informovala o tom agentura DPA. Gabriel, který je ministrem hospodářství ve vládě kancléřky Angely Merkelové, je v Rusku na dvoudenní návštěvě.

„Nějak už je mým osudem, že sem přijíždím v těžkých časech,“ uvedl Gabriel před večerním jednáním z ruským prezidentem. „Útok na humanitární konvoj (v Sýrii) v uplynulých dnech je to nejhorší, co jsem si dokázal představit,“ dodal. Izolace a konfrontace ale podle něj „nenabízejí žádnou perspektivu“ pro vztahy s Ruskem a nejsou rozumné.

Nedaleko severosyrského Halabu zničil nálet v pondělí část humanitárního konvoje. Zahynulo přitom 20 lidí. Podle USA za útok nesou zodpovědnost Rusové. Letecký útok provedl buď syrský režim nebo Moskva, uvedl Washington. Moskva to odmítá. Podle ní nešlo o letecký úder, ale nejspíš o dělostřelbu.

Kromě Sýrie jednal Gabriel s Putinem hlavně o hospodářských vztazích Ruska a Německa, které ochromily západní sankce. Už před jednáním německý vicekancléř uvedl, že je nakloněn jejich zrušení, kterému by však podle něj muselo předcházet dosažení pokroku v mírovém procesu na východní Ukrajině.

Putin ve vyjádření před jednáním uvedl, že si cení Německa jako obchodního partnera a doufá v obnovení vzájemných hospodářských vztahů. „Navzdory všem těžkostem, které jsou i na politické úrovni, naši přátelé zůstanou našimi přáteli,“ uvedl prezident.

Ve čtvrtek se Gabriel setká ještě s ruskými ministry hospodářství Alexejem Uljukajevem a průmyslu a obchodu Denisem Manturovem.

S Putinem se Gabriel od března 2014 setkal už potřetí. Letos v únoru ruský prezident přijal také bavorského premiéra Horsta Seehofera, který je stejně jako Gabriel kritikem protiruských sankcí.

Newsletter