Německý ZEW index sentimentu investorů roste na 16,6 z 13,8 b. (oček. 18,4 b.)

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu zvýšila, hodnocení současné situace se dostalo na nejlepší úroveň od července 2011. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnil institut ZEW. Souhrnný index důvěry pak vzrostl na 16,6 bodu z 13,8 v předchozím měsíci.

Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru očekávali růst indexu na 18,3 bodu. Dílčí index hodnotící současnou situaci se zvýšil o 11 bodů na 77,3 bodu, u něj analytici očekávali růst na 65 bodů.

Prezident institutu Achim Wambach uvedl, že za mírným nárůstem hlavního indexu je hlavně zlepšení ekonomické situace napříč evropskými zeměmi. Příznivá očekávání vzbuzují také předběžné údaje o hrubém domácím produktu (HDP) Německa za loňský rok a listopadový vývoj průmyslové výroby v eurozóně.

Německá ekonomika loni předběžně vykázala růst o 1,9 procenta, což je nejlepší výsledek za posledních pět let. Růst by měl pokračovat i v tomto roce, hlavně díky vyšším výdajům domácností.

Německo si tak upevňuje pozici ekonomického motoru eurozóny. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Newsletter