Dolar zahajuje týden mírně slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v mírném zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Němečtí exportéři čekají růst poptávky díky slabšímu euru

Němečtí exportéři očekávají v příštích měsících růst zahraniční poptávky díky slabšímu euru. Vyplývá to z průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo. Obzvláště optimističtí jsou podle průzkumu například výrobci automobilů, a to navzdory skandálu kolem falšování emisních testů koncernem Volkswagen.

„Německý průmysl je opět optimističtější ohledně budoucího exportu,“ uvedl podle agentury Reuters šéf institutu Hans-Werner Sinn. „Pomáhá slabost eura,“ dodal. Slabší kurz domácí měny posiluje konkurenceschopnost exportérů na zahraničních trzích.

Index exportních očekávání v listopadu podle průzkumu Ifo stoupl na 7,5 bodu z říjnových 5,9 bodu. „Hlavní motor růstu představují automobilový sektor a chemický průmysl,“ upozornil Sinn. S oživením zahraniční poptávky v příštích třech měsících podle něj počítají rovněž podniky ze strojírenského průmyslu.

Jednotná evropská měna se dnes propadla až na sedmiměsíční minimum vůči dolaru. Dolů ji tlačí vyhlídky na další uvolňování měnové politiky v eurozóně, zatímco dolar těží z předpokládaného zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

Newsletter