Nervozita na ČEZu. Rušno v Polsku po volbách

Aktivita na burze v Praze se dnes blížila nule a souhra několika faktorů dala obrázek připomínající vánoční svátky. Svátek v Rakousku, který odebral likviditu z dvou těžkých vah v indexu PX, a podzimní prázdniny nejen v CR, ale i v Londýně, který zde stále udává tempo – to jsou hlavní důvody. Aktivita investorů v regionu se také soustředila do Polska, kde povolební situace dle očekávání způsobila zvýšenou aktivitu.

Šéf ČEZ: Chceme vrátit provozní zisk na 70 miliard korun

Objemy v Praze tak sotva dosáhly 270 mil. korun a zůstaly tak hluboko pod svým průměrem. S absencí rakouské burzy se investoři soustředili do dvou hlavních titulů, jimiž jsou KOMB a ČEZ. Ranní rozhovor ředitele ČEZu spíše navrátil na trh obavu z akvizic v Německu a negativního vlivu odstávek jaderných elektráren na výsledky za třetí kvartál. Akcie zavřela se ztrátou 1,5 % a odevzdala celý svůj páteční pohyb na 480 Kč. I přes tento vývoj udržela úroveň z pátku, tj. hladinu 475-77 Kč.

Komerční banka naopak drží páteční mírný nákupní moment a uzavírá na denním maximu 5200 Kč. Je vidět, že prodejci pod touto hladinou neprodávají druhý den po sobě a i přes silnou nabídku na této úrovni dochází síla. Akcie CETV den před oznámením výsledků za třetí kvartál posílily o 2,5 % a dotáhly zisky z pátečního obchodování v USA. Akcie ale končí mimo denní maxima a americká linka po otevření chladí jakýkoliv pokus o nákupní moment. Unipetrol se drží minima po oznámení výsledků a na trhu je patrný moment využití poptávky na trhu a prodejci exitují z nejistého výhledu do roku 2016.

Akcím v Polsku a to zejména bankám se dnes špatně dýchalo a povolební situace nahrává obavám z nepřátelského přístupu k bankovnímu sektoru. Index jako takový končí den téměř beze změn, ale akcie bank padají. Vlna vybírání zisků zasáhla i těžaře KGHM, který se těší z role vítězi současné politické situace. Akcie PGE se tak se ziskem 4 % staly vítězem týdne, když na trhu zafungoval klasický „nákup skutečnosti“ po volbách a zacenění negativity v předešlých týdnech.

Newsletter