Netanjahu dal najevo nesouhlas s francouzským mírovým plánem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal při dnešním jednání s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Markem Ayraultem najevo nesouhlas Izraele s francouzským plánem uspořádat mezinárodní mírovou konferenci o izraelsko-palestinském konfliktu. Podle Netanjahua to dává Palestincům pouze novou záminku k tomu, aby se vyhnuli přímým jednáním.

Francie svolala na 30. květen do Paříže setkání 20 zemí, které Francie nazývá mírovou konferencí.

Netanjahu na dnešní pravidelné schůzi vlády a po setkání s Ayraultem řekl, že „cokoli jiného než přímá jednání Palestincům umožňuje vyhýbat se klíčovému tématu konfliktu, kterým je uznání Izraele jako židovského státu“. „Vyhýbají se jednání s námi, protože právě toto nechtějí řešit,“ řekl podle médií Netanjahu.

Palestinci v minulých kolech rozhovorů kritizovali zejména osadnickou politiku Izraele. Požadavek uznání Izraele jako židovského státu považují za předjímání výsledku mírových jednání a negativní rozhodnutí o osudu palestinských uprchlíků, kteří by se do Izraele coby domoviny Židů nemohli vrátit.

Ayrault po rozhovoru s Netanjahuem odjel do Ramalláhu na schůzku s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Netanjahuovi sdělil, že francouzská iniciativa nevylučuje přímé izraelsko-palestinské rozhovory a není ani pokusem předurčit jejich výsledek. Mírové rozhovory se naposledy konaly v roce 2014.

Netanjahu před ministrem také řekl, že pochybuje o nestrannosti Francie, protože Paříž nedávno hlasovala v UNESCO proti Izraeli. „Řekl jsem, že skandální rozhodnutí, jež UNESCO přijalo s podporou Francie a které neuznává tisíciletý svazek židovského národa s Chrámovou horou, vrhá stín na nestrannost fóra, které chce Francie uspořádat,“ řekl před ministry Netanjahu.

V UNESCO se v dubnu hlasovalo o palestinském kulturním dědictví ve východním Jeruzalémě. Netanjahu si stěžoval, že text neodkazuje na prostranství před mešitami ve východní části Jeruzaléma jako na Chrámovou horu, jak tomuto místu říkají Izraelci, protože zde v minulosti stával židovský chrám. Pod horou je navíc nejuctívanější památka judaismu Zeď nářků, považovaná za pozůstatek tohoto chrámu. Pojem Zeď nářků je prý v dokumentu UNESCO uveden jen v uvozovkách.

Ayrault k tomu řekl, že jde o „nešťastné a zraňující“ formulace, kterým bylo záhodno se vyhnout. „Francie toho lituje. Názor Francie na Jeruzalém zůstává stejný: Jeruzalém je zásadní město pro tři velká náboženství a patří všem věřícím, židům, křesťanům a muslimům,“ řekl.

Ayraultova návštěva předchází cestě francouzského premiéra Emanuela Vallse, který přijede na třídenní pobyt do Izraele a na Západní břeh Jordánu příští sobotu.

Newsletter