Netanjahu zrušil cestu do Davosu, sdělil jeho úřad

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zrušil cestu na světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu plánovanou na 18. ledna. Oznámil to dnes bez dalších podrobností jeho úřad. Podle zdrojů deníku Haarec tento krok nesouvisí s tím, že Netanjahu je vyšetřován kvůli podezření z korupce, ale se skutečností, že účast na každoročním fóru odřeklo několik státníků.

Izraelská média se dnes podle agentury AFP rovněž zmínila o možné cestě předsedy vlády do Washingtonu na inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa 20. ledna nebo o možné schůzce obou státníků někdy okolo tohoto data.

Americký deník New York Post už v prosinci informoval, že Trumpovi poradci chtějí Netanjahua pozvat na inauguraci nebo uspořádat schůzku obou politiků ještě před ní. Účast na slavnostním aktu by však podle AFP byla proti protokolu, neboť na inauguraci jsou tradičně zváni jen velvyslanci coby zástupci cizích zemí.

Netanjahu byl jedním z prvních zahraničních politiků, kteří Trumpovi po jeho vítězství v listopadových volbách poblahopřáli. Nazval jej „opravdovým přítelem Izraele“. Trump nedávno naznačil, že USA pod jeho vedením budou k židovskému státu mnohem vstřícnější. Za velvyslance chce například Davida Friedmana, který mimo jiné zpochybnil názory, že izraelská výstavba osad na palestinských územích je nelegální. Trump se také vyslovil pro přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Postavení Jeruzaléma je přitom jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu.

Newsletter