Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum od roku 2009

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v říjnu klesla na nové minimum od začátku roku 2009. Snížila se na 9,08 procenta z 9,42 procenta v září, vyplývá z dnešních údajů slovenského ústředí práce.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli hned nastoupit do práce, se v říjnu na pětimilionovém Slovensku proti září snížil o více než 9300 na 246.594 lidí. V meziročním srovnání ubylo zhruba 49.700 nezaměstnaných.

Nezaměstnanost na Slovensku se blíží předkrizové úrovni. V létě 2008 míra nezaměstnanosti dosáhla rekordního minima 7,36 procenta.

Situace na slovenském trhu práce se v posledních třech letech zlepšuje, podle odborníků k tomu přispěl růst ekonomiky, státní dotační programy na podporu zaměstnávání vybraných skupin obyvatelstva a také změna metodiky vykazování nezaměstnanosti.

Na Slovensku je ale nezaměstnanost dlouhodobě vyšší než průměr celé EU, kde míra nezaměstnanosti ještě v září činila 8,5 procenta.

Podniky na Slovensku si již delší dobu stěžují na nedostatek vhodných zaměstnanců. Nové pracovníky firmy hledají i v zahraničí a zaměstnávají nejvíce cizinců od propuknutí globální ekonomické krize. Slovenské ministerstvo sociálních věcí v říjnu uvedlo, že připravuje zpřísnění podmínek evidence nezaměstnaných na úřadech práce.

Newsletter