Nezaměstnanost v ČR klesla výrazněji na 6,7 %, volných míst je nejvíc za 7 let

Nezaměstnanost se v dubnu snížila na 6,7 procenta z březnových 7,2 procenta. Počet nezaměstnaných klesl pod půl milionu, bez práce bylo 491.585 lidí. Zaměstnavatelé nabízeli 83.692 volných míst, což je nejvyšší počet od prosince 2008, uvedl dnes Úřad práce ČR. Loni v dubnu byla míra nezaměstnanosti 7,9 procenta a volných pracovních míst bylo o 39.446 méně.

„Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezónní práce, které už jsou v plném proudu, především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu,“ uvedla Kateřina Sadílková, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR. Nezaměstnanost by měla podle úřadu nadále klesat, protože zaměstnavatelé budou v nadcházející měsících nabírat další pracovníky.

V dubnu byl největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, kamnáře, montážní dělníky či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory, například po obráběčích kovů, zámečnících a soustružnících.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, a to deset procent. Naopak nejnižší míra nezaměstnanosti je v Praze, a to 4,8 procenta. Těsně za ní je Plzeňský kraj se 4,9 procenta.

Nejnižší míra nezaměstnanosti v rámci okresů zůstala v Praze-východ, kde činila 3,1 procenta. Druhé je Rychnovsko (3,6 procenta) a třetí Benešovsko (3,8 procenta). Nejvyšší podíl nezaměstnaných je na Mostecku (12,3 procenta), na Bruntálsku (11,9 procenta) a na Ústecku (11,8 procenta).

Na jedno volné pracovní místo připadá 5,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (25,5), Ústí nad Labem (24,1), Chomutov (21,4), Karviná (19,9), Jeseník (16,9), Sokolov (15,8) a Most (15,3).

Newsletter