Nezaměstnanost ve Francii opět stoupla na nový rekord

Nezaměstnanost ve Francii v říjnu vzrostla nejvíce za poslední dva roky a dostala se na nový rekord. Počet registrovaných nezaměstnaných se proti září zvýšil o 1,2 procenta, respektive o 42.000, na téměř 3,59 milionu. Meziročně byl tento počet vyšší o 3,7 procenta, uvedlo dnes francouzské ministerstvo práce.

Růst počtu nezaměstnaných byl nejvyšší od září 2013.

Zpráva znamená další tvrdou ránu pro francouzského prezidenta Françoise Hollandea, jehož cílem je, aby nezaměstnanost začala trvale klesat. Hollande již dříve slíbil, že pokud nezaměstnanost do roku 2017 neklesne, nebude se ucházet o druhý mandát.

Měsíční čísla ministerstva práce nezahrnují míru nezaměstnanosti. Ta podle posledních údajů statistického úřadu Eurostat v září ve Francii klesla na 10,7 procenta ze srpnových 10,8 procenta.

Poslední statistika také naznačuje, že francouzská ekonomika začíná pozvolna nabírat na rychlosti, což se ale zatím nepromítlo do situace na trhu práce. A to i přesto, že vláda financuje řadu programů, jejichž cílem je dostat lidi do práce, uvedla agentura Reuters.

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí obnovila růst, hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,3 procenta. Za prvních devět měsíců tohoto roku HDP Francie vzrostl v přepočtu na celý rok o 1,1 procenta. Vláda očekává za celý rok zvýšení HDP o jedno procento.

Newsletter