NIESR: Britská ekonomika v červenci klesla zhruba o 0,2 procenta

Britská ekonomika začala po referendu o odchodu země z Evropské unie klesat, hrubý domácí produkt (HDP) se v červenci snížil zhruba o 0,2 procenta. Vyplývá to z odhadů, které dnes zveřejnil britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Ten rovněž odhadl, že v období od května do července britská ekonomika stoupla pouze o 0,3 procenta, zatímco v období od dubna do června její růst dosáhl 0,6 procenta.

Odhady institutu rovněž naznačují, že existuje zhruba padesátiprocentní pravděpodobnost, že se britská ekonomika do konce příštího roku dostane do technické recese. Ta je obvykle definována je dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou.

Britové odchod své země z EU odhlasovali v referendu 23. června. Ekonomické průzkumy naznačují, že podnikatelská aktivita v Británii po tomto referendu zaznamenala výrazný útlum.

Britská centrální banka minulý týden ve snaze mírnit negativní hospodářské dopady takzvaného brexitu snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,25 procenta. Oznámila i další opatření na podporu ekonomiky, včetně nákupu vládních dluhopisů.

Newsletter