Nízké povědomí o startupovém investování brzdí českou ekonomiku v rozvoji

Není pochyb o tom, že u nás vznikají kvalitní technologické startupy. O čem by se už ale dalo pochybovat, je úroveň znalostí startupového prostředí ze strany investorů. Mnoho kvalitních projektů skončí už v rané fázi proto, že se jim nepodaří najít tzv. andělského investora. Člověka, který poskytne finanční kapitál a své zkušenosti. V České republice je takových lidí velmi málo. Proč? To se snaží zjistit investiční platforma DEPO Ventures, která ve spolupráci s agenturou CzechInvest, provádí první výzkum andělských investorů v ČR.

Andělské investování je v plenkách

„Obecně se dá říci, že startupisti jsou v této oblasti vzdělanější více než čeští investoři.“ Tvrdí Petr Šíma, zakladatel a ředitel investiční platformy DEPO Ventures. „Vznikají různé inkubátory, akcelerátory, ale podpora investorů pokulhává. Řada manažerů, či podnikatelů, by si tento způsob investování vyzkoušela, ale prostě neví, jak na to.“ Společnost DEPO Ventures se zaměřuje na podporu investorů, ať už v rámci zjednodušování procesu investice či poskytování služeb pro snížení rizika. „Vzdělávat a vychovávat andělské investory – to je cesta, jak podpořit české technologické společnosti a tím i českou ekonomiku.“ Říká Petr Šíma, který máš přes 20 let zkušenosti s finančním poradenstvím a M&A. 

Chybí data, na kterých se dá stavět

Od výzkumu si obě společnosti slibují, že se dozví, jak jsou na tom současní andělští investoři a také co brání těm, kteří tento způsob zhodnocení aktiv nevyzkoušeli. Bez relevantních dat není možné dosáhnout podpůrných opatření, na což poukázala také WorldBank ve svém loňském reportu. Průběžné výsledky už nyní ukazují zajímavá zjištění. Výsledky výzkumu poskytneme veřejně na konci prvního kvartálu, protože věříme, že budou v rámci kultivace celého startupového ekosystému. 

Pokud jste už někdy do něčeho investovali, vyplňte anonymní dotazník, který najdete zde.

Newsletter