Americké výnosy v závěru minulého týdne zkorigovaly nárůst, dolar i přesto sílí. Euro je pod tlakem hromadného poklesu evropských tržních sazeb. Zlotý a koruna mírně zpevnily, aktuálně část zisků umazávají. Domácí měna se obchoduje nad 26,10 za euro.

Nokia potvrdila pokročilá jednání o převzetí konkurenta Alcatel-Lucent

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia jedná o převzetí francouzsko-amerického konkurenta Alcatel-Lucent. Firma tak dnes potvrdila spekulace, které v médiích kolují od pondělí. Spojením obou podniků by podle agentury Reuters mohla vzniknout telekomunikační skupina v hodnotě přes 40 miliard eur.     

„V reakci na spekulace v médiích Nokia a Alcatel-Lucent potvrzují, že vedou pokročilé rozhovory ohledně možnosti úplného spojení, které by mělo podobu veřejné nabídky Nokie na Alcatel-Lucent,“ uvedl finská společnost. Dodala nicméně, že v této fázi není jisté, zda jednání skutečně dospějí k dohodě o sloučení.     

Nokia tímto prohlášením reaguje na zprávy, že by mohla od společnosti Alcatel-Lucent koupit aktivity v oblasti bezdrátové komunikace. Akcie obou firem jsou dnes v centru pozornosti investorů a zatímco Nokia padá o více než 6 %, akcie Alcatel-Lucent se vydaly vzhůru o 10,5 %. Objemy obchodů byly v obou případech nadprůměrné.     

Nokia je na trhu síťových zařízení světovou trojkou po švédském Ericssonu a čínské Huawei Technologies. Loni v dubnu dokončila za 5,44 miliardy eur (téměř 150 miliard Kč) prodej divize mobilních telefonů společnosti Microsoft. Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji však sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. 

Newsletter