Norská policie začala vyšetřovat skandál s emisemi

Norská policie dnes oznámila, že zahájí vyšetřování, zda emisní skandál Volkswagenu neporušuje zákony v Norsku. Mimo jiné chce zjistit, zda vozy s naftovým motorem, u kterých bylo možné manipulovat s emisními měřeními, byly dovážené i do Norska. Francie dnes informovala, že se na pozadí aféry rozhodla od příštího týdne náhodně testovat auta všech výrobců, která se v zemi prodávají.

Stovka vozidel ke kontrole ve Francii bude vybírána losováním a na vyhodnocení testů bude dohlížet nezávislá komise, upřesnila francouzská ministryně životního prostředí Ségolene Royalová.

Na testech ve Francii se dohodla vláda s představiteli domácích a zahraničních výrobců, kteří prodávají svá auta ve Francii. Cílem testů je podle francouzského zpravodajského webu 20minutes prověřit, jakých aut v zemi se případně týkají podvody, které byly odhaleny u některých vozů německé automobilky Volkswagen.

Oznámení Royalové přišlo poté, co studie místního úřadu Inovev uvedla, že by se podvody s emisemi u německých vozidel mohly ve Francii týkat více než milionu aut. Má se to týkat především některých aut typů Audi, Polo a Golf, ale i některých modelů značek Škoda a Seat, upřesnil portál 20minutes.

Zařízení pro obcházení emisních testů má možná i velká část ze 150.000 vozů s naftovými motory prodaných v Česku mezi lety 2009 a 2013 automobilkami Škoda Auto a Volkswagen, vyplývá z údajů Svazu dovozců automobilů a automobilek. Skandál Volkswagenu s falšováním emisí by se podle analytiků mohl stát největší hrozbou pro ekonomiku Německa. Na české hospodářství ale kauza nebude mít zásadní dopad, soudí čeští analytici.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v pátek Volkswagen obvinila, že v USA vybavila téměř půl milionu aut zařízením pro obcházení emisních testů, a německý podnik pak přiznal, že tento software instaloval do celkem 11 milionů svých vozů. Firmě za to v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (436 miliard Kč) a začalo tam proti ní trestní vyšetřování; skandál tento týden začaly vyšetřovat i některé evropské země.

Vyšetřování dnes oznámilo i Norsko. „Vzhledem k odhalení rozsáhlého podvodu firmy Volkswagen ve Spojených státech a Evropě finanční sekce policie vyšetří, zda byl takto spáchán v Norsku zločin a zda podvod měl nějaký dopad na modely aut, které se dovezly (z Německa) do naší země,“ uvedla podle agentury AFP norská policie v prohlášení.

Francouzská ministryně životního prostředí Royalová dnes odmítla žádost vedoucí představitelky místních ekologických aktivistů Emmanuelly Cosseové, aby se ve Francii do roku 2025 zakázala všechna auta s naftovými motory. Zdůraznila, že je pro postupné omezování naftových aut a velké investice do elektrických aut, ale požadavek Cosseové by podle ministryně poškodil Francii. V zemi totiž auta s naftovými motory tvoří polovinu všech vozidel.

„Nelze řešit tak vážné problémy vyhlašováním ideologických sloganů na úkor francouzských zájmů,“ prohlásila ve francouzské rozhlasové stanici Europe 1 Royalová, bývalá dlouholetá životní partnerka nynějšího francouzského socialistického prezidenta Françoise Hollandea.

Indická vláda dnes nařídila úřadům, aby zjistily, zda Volkswagen používal dotyčný software i ve vozech dovážených do Indie. V Indii však neplatí tak přísné ekologické zákony jako v USA.

Newsletter