Norská vláda před volbami zvýší výdaje ze státního fondu

Norská vláda chce v příštím roce, který je rokem volebním, použít více peněz ze státního penzijního fondu. Vynaložit se chystá 225,6 miliardy norských korun (NOK; téměř 678 miliard Kč), což bude nový rekord a zároveň asi tři procenta objemu fondu. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který má k dispozici agentura Reuters.

Norsko do fondu převádí zisky z prodeje ropy. Zvýšením výdajů chce vláda ve volebním roce podpořit hospodářský růst a snížit nezaměstnanost. Pokles cen ropy a s tím související propad investic do těžby od roku 2014 zpomalil ekonomický růst Norska na sedmileté minimum. Nezaměstnanost pak vzrostla nejvýše za 20 let.

Norský státní fond má nyní k dispozici zhruba 7,1 bilionu norských korun (21,4 bilionu Kč). „Musíme vytvořit nová pracovní místa, nové příležitosti. Zlatý věk ropného průmyslu je za námi. Bude to náročné,“ řekl veřejnoprávní televizi NRK ministr financí Siv Jensen. Letos má fond vynaložit asi 2,8 procenta celkového objemu, respektive 205,6 miliardy norských korun.

Vláda premiérky Erny Solbergové navrhuje na boj s rostoucí nezaměstnaností opatření za čtyři miliardy NOK. Míra nezaměstnanosti v Norsku nyní dosahuje asi pěti procent. Plán se zaměří na regiony na jihu a západě země, které těžce postihl útlum ropného průmyslu.

Menšinovou norskou vládu teď čekají obtížná jednání o rozpočtu s dalšími dvěma parlamentními stranami, liberální stranou a křesťanskými demokraty. Schválení rozpočtu totiž bude záviset na jejich podpoře.

Původně ropný fond změnil v roce 2006 název na Statens pensjonsfond – Utland, tedy státní penzijní fond. Vlastní asi 1,3 procenta všech akcií firem, s nimiž se obchoduje na světových trzích. Podíly má ve zhruba 9050 podnicích.

Newsletter