Norský fond nechce firmu Duke, vadí mu neekologické aktivity

Norský státní fond, který obyvatelům Norska střádá peníze na důchod, vyřadil ze svého portfolia akcie významné americké energetické společnosti Duke Energy. Největšímu státnímu investičnímu fondu na světě vadí, že firma se dál podílí na znečišťování životního prostředí. Oznámila to dnes norská centrální banka, která fond spravuje.

Na černé listině fondu se kromě Duke Energy ocitly i tři její dceřiné společnosti. Fond prodal své podíly v nich v souladu s doporučením vlastní etické rady. Duke Energy uvedla, že rozhodnutí fondu lituje, ale že pro ni není překvapivé, vzhledem k etickým zásadám fondu.

Rada uvedla, že firmy po mnoho let vypouštěly ekologicky škodlivé látky v souvislosti s provozem uhelných elektráren v Severní Karolíně. Navzdory několika soudním rozhodnutím tyto firmy podle rady nevyvíjejí dostatečné úsilí k tomu, aby situaci rychleji zlepšily.

Investiční strategie fondu klade důraz na etické, sociální a environmentální ohledy. Fond neinvestuje ani do firem, které byly obviněny z porušování lidských práv, ze zaměstnávání dětí či z vážného znečišťování životního prostředí. Vyhýbá se i zbrojařskému a tabákovému průmyslu.

Norský státní fond převážně investuje peníze z prodeje ropy. Původně ropný fond změnil v roce 2006 název na Statens pensjonsfond – Utland, tedy státní penzijní fond. Nyní vlastní asi 1,3 procenta akcií firem, s nimiž se obchoduje na světových trzích. Podíly má ve zhruba 9050 společnostech. V současné době činí hodnota majetku ve fondu zhruba 7,35 bilionu norských korun (21,6 bilionu Kč).

Duke Energy patří mezi největší energetické společnosti v USA, z hlediska objemu výrobní kapacity je dokonce největší. Podniká i v Kanadě a Latinské Americe. Firma v minulosti finančně podpořila volební kampaně Republikánské i Demokratické strany.

Newsletter