Norský ropný fond chce kvůli aféře zažalovat firmu Volkswagen

Norský státní ropný fond hodlá zažalovat německou automobilku Volkswagen. Kvůli negativním dopadům skandálu, s nímž se firma potýká, se totiž snížila hodnota podílu, který fond v automobilce drží. Informoval o tom dnes server britského ekonomického listu Financial Times (FT).

Fond vlastní v automobilce podíl 1,64 procenta. Je tak největším akcionářem, který nemá zastoupení v dozorčí radě podniku. Na konci loňského roku činila hodnota tohoto podílu 750 milionů dolarů (18 miliard Kč). Tržní hodnota podílu v důsledku skandálu klesla o stovky milionů dolarů, fond proto usiluje o odškodné za vzniklou ztrátu.

Volkswagen loni přiznal, že do vozů s naftovými motory instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Po celém světě se aféra týká zhruba 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Volkswagen v loňském roce kvůli nákladům spojeným se skandálem prodělal 1,6 miliardy eur (přes 43 miliard Kč), což představuje nejvyšší celoroční ztrátu v jeho historii. Aféra loni automobilku připravila o více než 16 miliard eur. Předpokládá se navíc, že náklady spojené s aférou se budou dál zvyšovat.

Původně ropný fond změnil v roce 2006 název na Statens pensjonsfond – Utland, tedy státní penzijní fond. Skládá se ze dvou samostatných suverénních fondů, které se liší teritoriálním zaměřením investic. Patří k největším na světě a shromažďuje zejména peníze z prodeje ropy a zemního plynu. Těmi pak hodlá vyplácet obyvatelům Norska důchody. Ve fondu je nyní zhruba sedm bilionů norských korun (přes 20 bilionů Kč).

Newsletter